top of page
  • יניב-מנהל השיווק שלך

כיצד להפוך את נגיף הקורונה מאיום להזדמנות?

עודכן: 16 בספט׳ 2020

אין ספק שהשפעות הנגיף על פעילות הכלכלה העולמית משמעותיות. כנראה לאחר שנתגבר על הקורונה, יצפה לנו משבר בשווקים או הזדמנות. המגזר העסקי כבר יודע להעריך את הנזק בערך של מיליארדים.

בהמשך לכתבה הקודמת "הנגיף שלא תרצו לחלות בו במקום העבודה". איום נגיף הקורונה מעלה הרבה שאלות בפני בעל העסק. פגיעה ישירה או עקיפה להתנהלות תקינה של העסק. גם אם אתם לא מייצרים בסין, אזי צפויים לכם עיכובים כיון שהספק ממנו אתם רוכשים כנראה רוכש בעצמו חלקים מסוימים בסין או במדינה אחרת שעדיין לא חזרה לייצור מלא. אל נשכח שסין הנה אזור התעשייה של העולם עם הערכות של 18% מכוח הייצור העולמי. לעומת ימי מגפת הסארס לפני כעשרים שנה לערך, היוותה סין רק 5%.

שרשרת האספקה

האיום הנו לאורך כל שרשרת האספקה, החל מהפיתוח והעיצוב שנעשה בארץ בעזרת צוות מקומי שאינו יכול לקבל מענה מהיצרן הסיני לגבי דוגמאות, עיצובים, אב פיתוח. גם במידה ועברתם את השלב הזה בהצלחה או שאתם בייצור חוזר אז המפעל סגור ואין צפי חזרה באופק. אך גם כאשר המשבר יחלוף, בזהה לקודמיו, נרגיש את ניצול הביקוש הגבוה במחירי הסחורות בשל העיכובים.

סימני שאלה

מה ההשלכות על הענף בו העסק נמצא? כיצד המצב ישפיע על העסק לטווח הרחוק? מה לגבי סחורה שעד אתמול הייתה על פס הייצור וכעת מתעכבת? תשובות הספקים בסין אינן ברורות וגם הם אינם יודעים צפי לתחילת היצור. אז מהן האפשרויות והיכן לייצר ?

מוזמנים להצטרף לקבוצת הוואטסאפ - יחד עסקים מנצחים את הקורונה.

אבל בכל משבר נוצרות הזדמנויות חדשות וגם כמה תובנות מעניינות לגבי הרגלי ניהול העסק בכל הנוגע לתהליכי הייצור ויצירת האלטרנטיבות. כיצד העסק יכול להפיק רווח מנגיף הקורונה ולייצר יתרון תחרותי. כדי להתחיל בהפיכת האיום להזדמנות יש צורך בתהליך חשיבה של יזמות ופיתוח עסקי.

מחקר

ניתן להיעזר ביועץ עסקי מומלץ שינתח יחד אתכם מהן הפעילויות אשר יביאו לעסק צמיחה יציבה וגידול בהיקפי המכירות בטווח הארוך. במטרה לזהות פיתוח שווקים חדשים ולהגדיל את השווקים הקיימים. איסוף מידע על מדינות בהן מייצרים את המוצר או את חומרי הגלם שלכם, המחירים והתנאים.

האם יש מוצרים חליפיים? לאתר תהליכי ייצור חדשים במדינות אחרות אשר יעניקו יתרון תחרותי?

כיצד המתחרים של העסק פועלים בזמן המשבר העולמי? מה העסק יכול להציע ללקוחות של המתחרים? צריך לבחון את הצורך בספקים חדשים במדינות מחוץ לסין, עלויות ייצור, איכות, זמני אספקה ומחירים שכנראה ישתנו בהתאם לדרישות. כמו כן, לבחון אילו שיתופי פעולה עם עסקים או ספקים בענף יכולים לסייע לכם?

אסטרטגיית צמיחה


כדי להתגבר על איום המשבר זאת ההזדמנות להיעזר במודל שיווק ופיתוח עסקי Ansof ותאוריית אסטרטגיית הצמיחה אותה הגה איגור אנסוף 1957 . מודל זה שקיים בד"כ בתכנית העסקית של כל עסק, מאפשר לבחון אסטרטגיות צמיחה באמצעות התייחסות למוצרים קיימים וחדשים ומתן מענה לשווקים קיימים וחדשים. זאת הזדמנות להבין איזה מותג לא ישרוד את המשבר.

To play this video, view this post from your live site.

כחלק מאסטרטגיות השיווק, התאוריה של אנסוף מציגה את אפשרויות הפעולה הנדרשות לצמיחת העסק בשווקים השונים:

  1. העמקת שוק – העמקת מכירה של מוצר שאתם כבר מייצרים לפלח שוק קיים.

  2. פיתוח מוצרים- מוצר חדש שוק קיים. פיתוח ומכירה של מוצרים חדשים ללקוחות קיימים שרוכשים.

  3. פיתוח שווקים- מוצר קיים שוק חדש. להציע מוצר קיים לשוק חדש שלא רכש מהעסק עד היום.

  4. הגוונה- מוצר חדש שוק חדש. זוהי הפעולה המורכבת ביותר בעלת הפוטנציאל הרב ביותר לשמור על יתרון כנגד המתחרים. פנייה לשווקים חדשים עם מוצרים חדשים שעד כה החברה לא מכרה. במקרה זה קיים צורך בבחינת שרשרת הערך לעבר הספקים וחומרי הגלם ובחינה קדימה לעבר הלקוחות.

האפשרויות שציינתי מושפעות במשאבים של העסק וביכולת ההשקעה בפיתוח. אז קדימה, תניעו את הבולדוזר העסקי שבכם ופתחו את התכנית העסקית שבניתם ותבינו מהם חסמי הכניסה והיציאה בשווקים חדשים או מה נדרש בעסק על מנת להתגבר על המשבר.

אז קדימה, שתפו את הכתבה ועשו לייק לדף הפייסבוק כי עכשיו הזמן להניע את הבולדוזר העסקי שבכם.

הרי אתם לא רוצים להפוך לעסק חולה...הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ יחד מנצחים את הקורונה.

162 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
blogdozer16.png
bottom of page