top of page
  • יניב-מנהל השיווק שלך

10 טיפים כיצד לנצח את נגיף הקורונה בעסק

עודכן: 16 בספט׳ 2020

נגיף הקורונה הכניס מיליוני אזרחים לבידוד והסגר. המטרה שלנו להילחם חזרה ולהוקיע אותו מקרבנו. אך כיצד מתמודדים בקיום העסק והישרדות מקום העבודה בתקופה הנוכחית כאשר עובדים לא מגיעים, לקוחות מושבתים ומרבית הספקים בתפקוד חלקי.


בהמשך לכתבה הקודמת, "כיצד להפוך את נגיף הקורונה מאיום להזדמנות" ועד שנתגבר על המשבר בשבועות הקרובים, גיבשתי רשימה של 10 טיפים שיווקיים כיצד לנצח את הקורונה בבית העסק. ניתן לבצע מהבית בעזרת מחשב וטלפון. אז הניעו את הבולדוזר העסקי שבכם ונצלו את זמן הקורונה לטובת העסק שלכם:


1. שימור לקוחות

דווקא עכשיו, התקשרו ללקוחות שאלו לשלומם. טפחו את הקשר עם הלקוח והביעו הזדהות עם הבעיות שלו. זה הזמן שתבינו את הצרכים של הלקוח בתקופת משבר כזאת. התייעצו עם הלקוח לגבי מוצרים חדשים והכינו רשימת שאלות או סקר שתרצו באמצעותו להגדיל את סל הרכישה בעתיד. בעזרת פילוח והכרה של צרכי הלקוחות תבינו מה הלקוח מתכנן בעתיד. כל זאת במטרה להעמיק המכירות בהמשך.

הם יזכרו לכם את זה שהמשבר יסתיים.


נקדיש מאמץ לשימור הלקוחות הגדולים שנמצאים בקבוצת ה- 20%. הצלחה במאמץ זה פירושה שימור של 80% מההכנסות.

2. ניהול קשרי הלקוחות

איסוף וניהול הדאטה הארגונית: מיילים, טלפונים, אנשי קשר ובניית מאגר לניהול קשרי לקוחות CRM. נבנה מאגר בו נאגד את כל הלקוחות בעבר ובהווה. לקוחות שפנו והתעניינו באמצעות האתר, פייסבוק, לינקדין. לקוחות פוטנציאלים שהכרנו או לידים שגייסנו. מיינו את הלקוחות לפי צורך/ משפחות מוצרים/גודל הלקוח/פוטנציאל ועוד...על מנת שתוכלו להתאים את השרות והמוצרים לפי צרכי הלקוח.


בעזרת מאגרי המידע, תוכלו בהמשך לבצע פעילות שיווקית המבוססת על בסיס הנתונים (DBM) ובכך להגדיל פעילות של לקוחות קיימים. היכרות עם הלקוחות היא הכוח שלכם שבזכותו הם יחזרו שוב אל המוצר והשירות שלכם. מוזמנים להצטרף לקבוצת הוואטסאפ - יחד עסקים מנצחים את הקורונה.


3. תכנית עסקית

מתי לאחרונה רעננתם את התכנית העסקית של העסק והגדרתם לעסק חזון מטרה ויעדים ברורים?

האם תכנית השיווק מותאמת לשינויים הטכנולוגיים הגלובליים? אילו חסמים ניצבים בפניכם? האם כוח האדם מיומן ובעל הכשרה מתאימה להבראת העסק? האם יש מחסור בעובדים חיוניים? האם נבדקה הרלוונטיות של המוצר או השרות מול קהל הלקוחות? מה מבדל אותנו מול המתחרים והיכן אנו ממוצבים לעומתם? האם יש צורך ברענון המותג? מתי נבחן לאחרונה פלח השוק איליו אנו פונים? האם אנו מעודכנים למה שקורה אצל המתחרים?. כיצד ניתן להפוך את החולשות לחזקות ? אילו איומים פועלים על העסק ומה הן ההזדמנויות שניתן לאתר?. כפי שניתן לקרוא במאמר "תכנית הבראה לעסק חולה".


4. תגרמו ללקוח לרוץ אחריכם

כאשר אתם עוברים בעיון על התכנית העסקית שיווקית, תתמקדו במודל The 4 P'sובשמו העברי ארבעת הממ"ים . זהו מודל שכל בעל עסק צריך להכיר בתמהיל השיווק של העסק. כחלק מבניית האסטרטגיה העסקית בתכנית השיווק.

מודל בסיסי זה, זה יאפשר לכם בשלב הראשון להבין למה הלקוח לא רדף אחריכם עד עתה.


5. הפיכת המשבר להזדמנות

בכל משבר נוצרות הזדמנויות חדשות וגם כמה תובנות מעניינות לגבי הרגלי ניהול העסק בכל הנוגע לתהליכי הייצור ויצירת האלטרנטיבות. בצעו מחדש ניתוח SWOT ובדקו את העסק שלכם ואת הסביבה בה אתם פועלים. כיצד העסק יכול להפיק רווח מנגיף הקורונה ולייצר יתרון תחרות?

מהן החולשות שלכם? מהן החזקות והיתרונות בעסק שלכם?


מהם האיומים שמסכנים את העסק ומהן ההזדמנויות שאתם יכולים לנצל לטובתכם.

כדי להתחיל בהפיכת האיום להזדמנות יש צורך בתהליך חשיבה של יזמות ופיתוח עסקי.


6. נדל"ן דיגיטלי

עדכנו את הנדל"ן הדיגיטלי שבבעלותכם. כגון, אתר אינטרנט, פייסבוק, לינקדין, יוטיוב, אינסטגרם. תשאפו להביא לחשיפה ומודעות במדיה גם בזמן משבר ע"י פרסום תוכן שיווקי של תמונות, סרטונים ומאמרים מקצועיים. לדוגמא, העלאה למדיה פרויקטים שבצעתם בעבר ולא הספקתם לפרסם ואפילו הזדמנות לרענון של המותג. קראו איך לנצל את מנועי החיפוש לקידום האורגני של עסקים קטנים.


7. הכשרה

הישארו מעודכנים גם מהבית בעזרת קורסים און ליין בכל תחום עסקי. זה הזמן להתעדכן ולזהות את המגמות הצפויות בהמשך. המלץ לעובדים שנמצאים בבידוד לצפות בסדנאות ניהול, שיווק, ניהול זמן, מכירות, שירות, ניהול מלאי, CRM, ERP, לימוד תכנות חדשות, ניהול מו"מ וניהול התנגדויות במכירה. הקורסים הללו יתרמו רבות לעובד ולארגון בתום המשבר.


8. פיתוח עסקי

כדי להתגבר על איום המשבר, היפתחו לרעיונות חדשים חשבו כיצד תוכלו למכור את השירות והמוצרים און ליין

זאת ההזדמנות להיעזר במודל שיווק ופיתוח עסקי Ansof ותאוריית אסטרטגיית הצמיחה. מודל זה שקיים בד"כ בתכנית העסקית של כל עסק, מאפשר לבחון אסטרטגיות צמיחה באמצעות התייחסות למוצרים קיימים וחדשים ומתן מענה לשווקים קיימים וחדשים. להקדיש זמן להקשיב ולחשוב על רעיונות חדשים ודרכים לפיתוח והרחבת העסק. להבין איזה מותג לא ישרוד את המשבר.


9. ספקים

זה הזמן לדבר עם הספקים ונותני השירותים שלכם, הם נכס חשוב לעסק. האם ישנם שינויי מחיר או צפויים עיכובים בעקבות המשבר? דחיית תשלומים? תנסו לחשוב יחד עם הספק אילו הזדמנויות חדשות נפתחו? מוצר או שרות שנולד מהמשבר.


10. תכנון פיננסי

לבסוף, חשוב מאוד לערוך תכנון של ההוצאות וההכנסות הצפויות לאחר המשבר. לנסות להפריד בין ההוצאות הקבועות להוצאות המשתנות. לעשות סדרי עדיפויות וכמובן להעריך הוצאות בלתי צפויות בעקבות המצב שנוצר.

חשוב להכיר מיהם הלקוחות שמייצרים לעסק רווחיות גבוה? מיהם הלקוחות בעלי פוטנציאל גדילה? ומיהם הלקוחות שאינם מייצרים רווחיות והם ללא פוטנציאל גדילה?


הקפידו לשאול את עצמכם מה דרוש לכם לקידום העסק?


הרי ידוע, שאחרי כל משבר או מלחמה צפויה צמיחה. השאלה היא האם אתם מוכנים לכך.
אז קדימה, שתפו את הכתבה ועשו לייק לדף הפייסבוק כי עכשיו הזמן להניע את הבולדוזר העסקי שבכם. הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ יחד מנצחים את הקורונה.
525 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
blogdozer16.png
bottom of page